فلبکتومی واریس: از صفر تا صد مزایا، مراحل و مراقبت های آن

فلبکتومی که با نام میکروفلبکتومی نیز شناخته می‌شود، راهی برای درمان رگ‌های واریسی است. در این روش چندین برش کوچک (اینسیژن) در پوست ایجاد می‌شود و رگ واریسی از طریق آن‌ها خارج می‌شود. معمولاً نیازی به بخیه زدن نیست.

این روش معمولاً نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارد. این درمان می‌تواند در مطب پزشک با تزریق آرامبخش و بی‌حسی موضعی انجام شود. فلبکتومی ممکن است همراه با درمان دیگری برای واریس، از جمله لیگاسیون و استریپینگ (برش و بستن)، لیزر درمانی یا درمان با رادیو فرکانسی انجام شود.

فلبکتومی واریس چیست؟

فلبکتومی واریس چیست؟

فلبکتومی یک روش کم‌خطر برای درمان رگ‌های واریس است که با استفاده از یک اسکالپل یا سوزن کوچک، رگ‌های واریسی که زیر سطح پوست قرار دارند، خارج می‌شوند. این روش به نام‌های فلبکتومی آمبولاتوری، میکروفلبکتومی و سیاهرگ‌بری سرپایی (Stab Avulsion) نیز شناخته می‌شود.

در این روش، چندین برش کوچک (که به عنوان برش نیشتر نیز شناخته می‌شوند) در پوست ایجاد می‌شود و از طریق آن‌ها، رگ‌ها به صورت تکه‌تکه خارج می‌شوند. این برش‌ها به قدری کوچک هستند که معمولاً نیازی به بخیه ندارند.

این روش باعث ناراحتی کم و نیاز به استراحت کمی می‌شود؛ بنابراین بیمار می‌تواند بلافاصله پس از درمان، سرپا بایستد و حتی راه برود. معمولاً بیمار می‌تواند روز بعد از درمان، به فعالیت‌های روزمره خود بازگردد.

پزشک ممکن است به بیمار توصیه کند که به مدت یک هفته از پانسمان فشاری یا جوراب ساق بلند فشاری استفاده کند تا به فرایند بهبودی کمک کند. این روش ممکن است با کمی تورم و کبودی موقتی همراه باشد.

تفاوت فلبکتومی با عمل جراحی واریس یا استریپینگ چیست؟

تفاوت فلبکتومی با عمل جراحی واریس

فلبکتومی فقط شامل خارج کردن رگ متسع شده (که واریسی نامیده می‌شود)، که در حالت ایستادن در سطح پاها به صورت برجسته دیده می‌شود، می‌باشد. این رگ‌ها درست زیر سطح پوست قرار دارند.

استریپینگ یک روش جراحی قدیمی است (که دیگر نباید استفاده شود) و در آن رگ‌های ترونکال گره زده و سپس بریده می‌شدند. رگ‌های عمقی‌تر، رگ‌های ترونکال نامیده می‌شوند.

این رگ‌های ترونکال از روی پوست دیده نمی‌شوند و عمیقاً زیر پوست قرار دارند. بریدن این رگ‌ها بسیار آسیب‌زننده است و باعث درد و کبودی چشمگیری می‌شود.

 فلبکتومی در خارج کردن رگ‌های واریسی سطحی مؤثر است، اما تأثیری در درمان عامل زمینه‌ای آن ندارد. بنابراین معمولاً از فلبکتومی همراه با درمان‌های دیگر مانند: لیزر اندوونوس (EVLA یا EVLT)، یا رادیو فرکانسی استفاده می‌شود.

مزایای استفاده از روش فلبکتومی واریس

مزایای استفاده از روش فلبکتومی واریس

درصد موفقیت دراز مدت فلبکتومی 90% است. بعد از برطرف شدن کبودی اولیه، بهبود چشمگیری در کاهش رگ‌های واریسی دیده می‌شود. فلبکتومی نسبت به سایر روش‌ها مزایای زیر را دارد:

  • کم تهاجمی است.
  • فقط بی‌حسی موضعی لازم دارد.
  • می‌تواند همراه با روش‌های دیگر مانند لیزرتراپی اندوونوس (EVLT) و اسکلروتراپی انجام شود.
  • دوران نقاهت کوتاهی دارد و تقریباً بلافاصله می‌توان فعالیت‌های روزمره را شروع کرد.
  • حدود 95% افرادی که از روش فلبکتومی استفاده می‌کنند کاهش چشمگیر درد را تجربه می‌کنند.

چه کسانی کاندیدهای مناسبی برای فلبکتومی واریس هستند؟

کاندیدهای مناسب برای فلبکتومی واریس

اکثر افرادی که مبتلا به واریس هستند، از جمله کسانی که نمی‌خواهند از روش‌های سنتی استریپینگ رگ یا از بین بردن رگ مانند اسکلروتراپی استفاده کنند، کاندید مناسبی برای فلبکتومی می‌باشند.

اگر رگ‌های واریسی بزرگ و مشهودی در پاهایتان داشته باشید، کاندید مناسبی برای فلبکتومی آمبولاتوری خواهید بود. همچنین باید سلامت عمومی شما خوب باشد. توجه داشته باشید که اگر مشکلاتی مانند: مشکلات انعقاد خون داشته باشید و یا افرادی که رگ‌های واریسی بیرون‌زده داشته باشند، این روش برای شما مناسبشان نخواهد بود. ما در جلسه‌ی مشاوره مشخص خواهیم کرد که آیا از سلامت کامل برای درمان با این عمل برخوردار هستید یا خیر.

چه آمادگی‌هایی قبل از فلبکتومی واریس لازم است؟

آمادگی‌های قبل از انجام فلبکتومی واریس

قبل از انجام عمل فلبکتومی آمبولاتوری نیازی به آمادگی خاصی نیست، با این حال به افراد توصیه می‌شود که لباس گشاد بپوشند و زیورآلات خود را در بیاورند. همچنین ممکن است از آن‌ها خواسته شود که برای عمل گان بپوشند.

تقریباً حدود 72 ساعت قبل از عمل باید مصرف رقیق کننده‌های خون مانند: ایبوپروفن، آسپرین یا داروهای ضدالتهابی را قطع کرد. همچنین باید محل مورد نظر را تمیز نگه دارید و تا بعد از عمل فلبکتومی از استعمال هرگونه لوسیون خودداری کنید.

جوراب‌های فشاری که در جلسه‌ی مشاوره برایتان تجویز شده بود را به همراه داشته باشید؛ خریدن این جوراب‌ها را تا روز عمل به تعویق نیندازید، چون ممکن است لازم باشد تا سایز شما را سفارش دهند.

مراحل فرآیند فلبکتومی واریس

مراحل فلبکتومی واریس

عمل فلبکتومی مراحلی دارد:

علامت زدن رگ‌ها

علامت زدن رگ‌ها

بر خلاف رگ‌های لگنی، رگ‌های پرفراتور و رگ‌های ترونکال که تنها با استفاده از سونوگرافی داپلر قابل مشاهده هستند، رگ‌های واریسی که با استفاده از روش فلبکتومی آمبولاتوری خارج می‌شوند، در حالت ایستاده به وضوح قابل رؤیت هستند و از روی پوست به صورت برجسته دیده می‌شوند. این رگ‌های برجسته در حالتی که فرد دراز کشیده است، ناپدید می‌شوند و هنگامی که فرد بر روی تخت جراحی دراز کشیده است، دیدن این رگ‌ها غیر ممکن خواهد بود.

بنابراین، قبل از جراحی، این رگ‌ها باید علامت‌گذاری شوند. به منظور انجام این کار، بیمار باید سرپا بایستد و با استفاده از یک مارکر، رگ‌های برجسته را علامت بزند. وقتی بیمار بر روی تخت جراحی دراز کشیده است، این علامت‌ها به جراح کمک می‌کند تا رگ‌هایی که در حال حاضر ورم ندارند را پیدا کند.

بی‌حس کردن ناحیه‌ی مورد نظر

بی‌حس کردن ناحیه‌

پوست بیمار تمیز می‌شود و لوازم جراحی آماده می‌گردد. ابتدا هر عمل دیگری که برای رگ لازم باشد انجام می‌شود و فلبکتومی سرپایی در آخر انجام خواهد شد. بی‌حسی موضعی به زیر پوست تزریق می‌شود و پوست و رگ‌ها را بی‌حس می‌کند. تزریق بی‌حسی کمی درد دارد.

انجام فلبکتومی

انجام فلبکتومی

با استفاده از یک تیغ ظریف برش‌های کوچکی (کوچکتر از 2 میلی‌متر) از روی علامت‌هایی که روی پوست زده شده روی رگ‌ها زده خواهد شد. این کار دردی ندارد، زیرا این ناحیه با بی‌حسی موضعی بی‌حس شده است. اکثر افراد کمی فشار مانند فشار انگشت بر روی پوست احساس می‌کنند.

سپس از قلاب کوچکی استفاده می‌شود و رگ از پوست بیرون کشیده می‌شود. با کمک گیره‌های موسکیتو، رگ نگه داشته می‌شود و به آرامی از طریق برش کوچک بیرون کشیده می‌شود. پس از اینکه رگ به اندازه کافی خارج شد، رگ بریده و خارج می‌شود.

بیمار کمی این کشیده شدن را احساس خواهد کرد، اما دردی ندارد. اغلب این احساس همانند کشیده شدن لباس توصیف می‌شود. نباید ناحیه کاملاً بی‌حس باشد؛ اگر به جای رگ عصبی دستکاری شود، فرد درد تیزی حس خواهد کرد و می‌تواند به جراح بگوید.

با این کار می‌توان از آسیب‌ عصبی که در برخی از بیمارانی که با بیهوشی عمومی، اپیدورال، اسپاینال یا تزریق آرامبخش جراحی واریس انجام می‌دهند دیده می‌شود جلوگیری کرد.

بستن پوست

بعد از فلبکتومی سرپایی برش‌ها به قدری کوچک هستند که می‌توان آن‌ها را به کمک چسب مسدود کرد. قطعاً نیازی به بخیه نیست. بعد از 3 روز می‌توان این چسب‌ها را کند.

مراقبت‌های بعد از فلبکتومی واریس

مراقبت‌های بعد از فلبکتومی واریس

در روز جراحی ممکن است محل برش‌ها (اینسیژن‌ها) کمی دردناک باشد. اگر با درد مواجه شدید، می‌توانید داروهای مسکن مانند داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) را بدون نیاز به نسخه مصرف کنید. حتماً به پزشک خود اطلاع دهید و دستورات او درباره تغییرات مصرف داروها را رعایت کنید.

دوره نقاهت پس از این درمان نسبتاً کوتاه است و اکثر بیماران پس از 3 تا 4 هفته بهبود می‌یابند. درمان شما ممکن است شامل استفاده از جوراب فشاری (جوراب واریس) نیز باشد که کمک می‌کند تا خون به سمت رگ‌های سالم جریان پیدا کند، تورم کاهش یابد و بهبودی سریع‌تر حاصل شود. باید به مدت 2 تا 3 هفته بعد از این عمل از جوراب یا پانسمان فشاری استفاده شود.

ممکن است به شما دستوراتی داده شود تا در دوره نقاهت از آن‌ها پیروی کنید، از جمله: راهنمایی‌هایی درباره بهترین حالت خواب، نحوه تمیز کردن محل برش و زمان استفاده از یخ. اکثر بیماران پس از 24 تا 48 ساعت از عمل بهبود می‌یابند و می‌توانند فعالیت‌های روزمره‌ی خود از جمله کارهای روزمره را شروع کنند. اگر کاری دارید که نیازمند فعالیت بدنی زیاد یا مدت زمان طولانی ایستادن است، از پزشک خود بپرسید که چه زمانی می‌توانید به فعالیت‌های خود ادامه دهید.

فلبکتومی واریس چقدر ماندگاری دارد؟

ماندگاری فلبکتومی واریس

نتایج این درمان باید دائمی باشد. دلیل ماندگاری این درمان این است که رگ واریسی کاملاً خارج شده است و نمی‌تواند مجدداً رشد کند. با این حال خارج کردن یک رگ واریسی باعث برطرف شدن احتمال ایجاد یک رگ واریسی دیگر نمی‌شود، در نتیجه، نتایج این درمان تا زمانی که مجدداً به واریس مبتلا نشوید ماندگار خواهد بود.

عوارض فلبکتومی واریس

اکثر موارد فلبکتومی آمبولاتوری به خاطر درصد بالای موفقیت این عمل، موفقیت‌آمیز هستند. با این حال چون این عمل میکروسرجری محسوب می‌شود، ممکن است برخی افراد دچار عوارض جانبی شوند. این عوارض معمولاً حدود 1 الی 3 هفته بعد از درمان برطرف می‌شوند. همچنین ممکن است برخی از افراد در ناحیه‌ی درمان شده درد و ناراحتی داشته باشند؛ اما می‌توان با مصرف داروهای مسکن بدون نسخه این درد را تسکین بخشید.

مشکلات زیر بسیار نادر هستند:

  • عفونت محل برش
  • تغییر رنگ دائمی پوست محلی که رگ واریسی از آن خارج شده است.
  • خونریزی
  • کبودی زیاد یا تجمع خون در زیر پوست
  • بی‌حسی یا گزگزی که بیش از چند روز ادامه داشته باشد.

اگر هر یک از این علائم را داشتید با ما تماس بگیرید.

هزینه‌ی فرآیند فلبکتومی واریس چقدر است؟

این موضوع بسته به شدت گسترش واریس شما، محل کلینیک، تخصص پزشک و درمان‌های مکمل بستگی دارد و رقم آن می‌تواند متغیر باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره می‌توانید با شماره تلفن‌های ما در تماس باشید.

نتیجه‌گیری

دوست داشتن ظاهر پاها بدون توجه به لباسی که پوشیده‌اید می‌تواند تأثیر بسزایی در افزایش اعتماد به نفس شما داشته باشد. با این حال فقط جنبه‌ زیبایی آن اهمیت ندارد و سلامت شما نیز مهم است. احتمال اینکه فلبکتومی بتواند در مواردی که رگ‌های پا به درستی کار نمی‌کنند، رگ‌های واریسی را درمان کند کم است. ما از بیمارمان به خوبی مراقبت می‌کنیم و او را با حوصله درمان می‌کنیم. همین امروز برای مشاوره نوبت بگیرید تا با روش‌های ما برای از بین بردن رگ‌های واریسی آشنا شوید.

سؤالات متداول

آیا فلبکتومی واریس روش امنی است؟

معمولاً فلبکتومی خطری ندارد. خطرات احتمالی عبارتند از: تغییر رنگ موقتی پوست، عفونت، درد و رگ‌های عنکبوتی قرمز ریز.

چند بار نیاز به عمل فلبکتومی سرپایی خواهید داشت؟

معمولاً یک جلسه فلبکتومی برای درمان واریس پاها کافی است، یعنی نیازی به درمان ترمیمی برای رگ‌هایی که خارج شده‌اند ندارید. با این حال اگر در آینده مجدداً به واریس مبتلا شوید، باید این درمان را تکرار کنید.

آیا فلبکتومی عمل سنگینی است؟

خیر. یک عمل کم تهاجمی است.

فلبکتومی چقدر درد دارد؟

قبل از شروع جراحی، پزشک داروی بی‌حسی را به داخل پوست تزریق می‌کند. معمولاً بیماران در طول جراحی درد و ناراحتی احساس نمی‌کنند.

بعد از فلبکتومی چقدر درد خواهیم داشت؟

کمی درد خواهد داشت، اما باید طی یک هفته بهبود یابد.

آیا ممکن است فلبکتومی باعث آسیب عصبی شود؟

بررسی‌های ما نشان داده که ممکن است در اثر تروما در فلبکتومی آسیب عصبی ایجاد شود؛ با این حال عوارض مزمن این روش نادر هستند. احتمال آسیب عصبی در این روش می‌تواند به اندازه‌ی استریپینگ مچ پا باشد. (منبع)

بعد از فلبکتومی چطور باید خوابید؟

در هفته‌ی اول بعد از عمل باید در زمان خوابیدن پاهایتان را بالاتر از سطح قلبتان قرار دهید.

آیا رگ بعد از خارج شدن مجدداً رشد خواهد کرد؟

رگ اندام بدن محسوب نمی‌شود. آن‌ها قسمتی از بافت پیوندی بدن هستند و بعد از آسیب رشد خواهند کرد.

آیا بعد از فلبکتومی می‌توان رانندگی کرد؟

نیازی به اعمال محدودیت برای انجام فعالیت‌های ضروری نیست.

مقالات مرتبط

نوبت دهی و تماس
× مشاوره در واتس اپ