فلبکتومی واریس: از صفر تا صد مزایا، مراحل و مراقبت های آن

فلبکتومی که با نام میکروفلبکتومی نیز شناخته می‌شود، راهی برای درمان رگ‌های واریسی است. در این روش چندین برش کوچک (اینسیژن) در پوست ایجاد می‌شود و رگ واریسی از طریق آن‌ها خارج می‌شود. معمولاً نیازی به بخیه زدن نیست.

این روش معمولاً نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارد. این درمان می‌تواند در مطب پزشک با تزریق آرامبخش و بی‌حسی موضعی انجام شود. فلبکتومی ممکن است همراه با درمان دیگری برای واریس، از جمله لیگاسیون و استریپینگ (برش و بستن)، لیزر درمانی یا درمان با رادیو فرکانسی انجام شود.

فلبکتومی واریس چیست؟

فلبکتومی واریس چیست؟

فلبکتومی عملی کم‌خطر است که در آن با استفاده از یک اسکالپل یا سوزن کوچک، رگ واریسی که زیر سطح پوست قرار دارد خارج می‌شود. این روش فلبکتومی آمبولاتوری، میکروفلبکتومی و سیاهرگ‌بری سرپایی (Stab Avulsion) نیز نامیده می‌شود.

در این روش باید چندین برش کوچک (که برش نیشتر نیز نامیده می‌شوند) در پوست ایجاد شود و از طریق آن‌ها رگ به صورت تکه‌تکه خارج شوند. معمولاً این برش‌ها به قدری کوچک هستند که نیازی به بخیه ندارند.

این روش ناراحتی کم و نیاز به استراحت کمی دارد؛ بنابراین بیمار می‌تواند بعد از این درمان سرپا بایستد و راه برود. معمولاً بیمار می‌تواند روز بعد از درمان، زندگی روزمره خود را شروع کند.

احتمالاً پزشک به بیمار خواهد گفت که به مدت یک هفته از پانسمان فشاری یا جوراب ساق بلند فشاری استفاده کند تا به روند بهبودی کمک کند. این روش ممکن است با کمی تورم و کبودی موقتی همراه باشد.

تفاوت فلبکتومی با عمل جراحی واریس یا استریپینگ چیست؟

تفاوت فلبکتومی با عمل جراحی واریس

فلبکتومی فقط شامل خارج کردن رگ متسع شده (که واریسی نامیده می‌شود)، که در حالت ایستادن در سطح پاها به صورت برجسته دیده می‌شود، می‌باشد. این رگ‌ها درست زیر سطح پوست قرار دارند.

استریپینگ یک روش جراحی قدیمی است (که دیگر نباید استفاده شود) و در آن رگ‌های ترونکال گره زده و سپس بریده می‌شدند. رگ‌های عمقی‌تر، رگ‌های ترونکال نامیده می‌شوند.

این رگ‌های ترونکال از روی پوست دیده نمی‌شوند و عمیقاً زیر پوست قرار دارند. بریدن این رگ‌ها بسیار آسیب‌زننده است و باعث درد و کبودی چشمگیری می‌شود.

 فلبکتومی در خارج کردن رگ‌های واریسی سطحی مؤثر است، اما تأثیری در درمان عامل زمینه‌ای آن ندارد. بنابراین معمولاً از فلبکتومی همراه با درمان‌های دیگر مانند: لیزر اندوونوس (EVLA یا EVLT)، یا رادیو فرکانسی استفاده می‌شود.

مزایای استفاده از روش فلبکتومی واریس

مزایای استفاده از روش فلبکتومی واریس

درصد موفقیت دراز مدت فلبکتومی 90% است. بعد از برطرف شدن کبودی اولیه، بهبود چشمگیری در کاهش رگ‌های واریسی دیده می‌شود. فلبکتومی نسبت به سایر روش‌ها مزایای زیر را دارد:

  • کم تهاجمی است.
  • فقط بی‌حسی موضعی لازم دارد.
  • می‌تواند همراه با روش‌های دیگر مانند لیزرتراپی اندوونوس (EVLT) و اسکلروتراپی انجام شود.
  • دوران نقاهت کوتاهی دارد و تقریباً بلافاصله می‌توان فعالیت‌های روزمره را شروع کرد.
  • حدود 95% افرادی که از روش فلبکتومی استفاده می‌کنند کاهش چشمگیر درد را تجربه می‌کنند.

چه کسانی کاندیدهای مناسبی برای فلبکتومی واریس هستند؟

کاندیدهای مناسب برای فلبکتومی واریس

اکثر افرادی که مبتلا به واریس هستند، از جمله کسانی که نمی‌خواهند از روش‌های سنتی استریپینگ رگ یا از بین بردن رگ مانند اسکلروتراپی استفاده کنند، کاندید مناسبی برای فلبکتومی می‌باشند.

اگر رگ‌های واریسی بزرگ و مشهودی در پاهایتان داشته باشید، کاندید مناسبی برای فلبکتومی آمبولاتوری خواهید بود. همچنین باید سلامت عمومی شما خوب باشد. توجه داشته باشید که اگر مشکلاتی مانند: مشکلات انعقاد خون داشته باشید و یا افرادی که رگ‌های واریسی بیرون‌زده داشته باشند، این روش برای شما مناسبشان نخواهد بود. ما در جلسه‌ی مشاوره مشخص خواهیم کرد که آیا از سلامت کامل برای درمان با این عمل برخوردار هستید یا خیر.

چه آمادگی‌هایی قبل از فلبکتومی واریس لازم است؟

آمادگی‌های قبل از انجام فلبکتومی واریس

قبل از انجام عمل فلبکتومی آمبولاتوری نیازی به آمادگی خاصی نیست، با این حال به افراد توصیه می‌شود که لباس گشاد بپوشند و زیورآلات خود را در بیاورند. همچنین ممکن است از آن‌ها خواسته شود که برای عمل گان بپوشند.

تقریباً حدود 72 ساعت قبل از عمل باید مصرف رقیق کننده‌های خون مانند: ایبوپروفن، آسپرین یا داروهای ضدالتهابی را قطع کرد. همچنین باید محل مورد نظر را تمیز نگه دارید و تا بعد از عمل فلبکتومی از استعمال هرگونه لوسیون خودداری کنید.

جوراب‌های فشاری که در جلسه‌ی مشاوره برایتان تجویز شده بود را به همراه داشته باشید؛ خریدن این جوراب‌ها را تا روز عمل به تعویق نیندازید، چون ممکن است لازم باشد تا سایز شما را سفارش دهند.

مراحل فرآیند فلبکتومی واریس

مراحل فلبکتومی واریس

عمل فلبکتومی مراحلی دارد:

علامت زدن رگ‌ها

علامت زدن رگ‌ها

برخلاف رگ‌های لگنی، رگ‌های پرفراتور و رگ‌های ترونکال که فقط با سونوگرافی داپلر دیده می‌شوند، رگ‌های واریسی که با کمک روش فلبکتومی آمبولاتوری خارج می‌شوند در حالت ایستاده واضح بوده و از روی پوست به صورت برجسته دیده می‌شوند. این رگ‌های برجسته در زمان دراز کشیدن ناپدید می‌شوند و وقتی که فرد روی تخت جراحی می‌خوابد دیدن این رگ‌ها غیر ممکن خواهد بود.

بنابراین باید قبل از جراحی این رگ‌ها علامت‌گذاری شوند. برای این منظور بیمار باید سرپا بایستد و با استفاده از ماژیک رگ‌های برجسته را علامت زد. وقتی که بیمار روی تخت جراحی می‌خوابد، این علامت‌ها به جراح کمک می‌کند تا رگ‌هایی که حالا ورم ندارند را پیدا کند.

بی‌حس کردن ناحیه‌ی مورد نظر

بی‌حس کردن ناحیه‌

پوست بیمار تمیز می‌شود و لوازم جراحی آماده می‌گردد. ابتدا هر عمل دیگری که برای رگ لازم باشد انجام می‌شود و فلبکتومی سرپایی در آخر انجام خواهد شد. بی‌حسی موضعی به زیر پوست تزریق می‌شود و پوست و رگ‌ها را بی‌حس می‌کند. تزریق بی‌حسی کمی درد دارد.

انجام فلبکتومی

انجام فلبکتومی

با استفاده از یک تیغ ظریف برش‌های کوچکی (کوچکتر از 2 میلی‌متر) از روی علامت‌هایی که روی پوست زده شده روی رگ‌ها زده خواهد شد. این کار دردی ندارد، زیرا این ناحیه با بی‌حسی موضعی بی‌حس شده است. اکثر افراد کمی فشار مانند فشار انگشت بر روی پوست احساس می‌کنند.

سپس از قلاب کوچکی استفاده می‌شود و رگ از پوست بیرون کشیده می‌شود. با کمک گیره‌های موسکیتو، رگ نگه داشته می‌شود و به آرامی از طریق برش کوچک بیرون کشیده می‌شود. پس از اینکه رگ به اندازه کافی خارج شد، رگ بریده و خارج می‌شود.

بیمار کمی این کشیده شدن را احساس خواهد کرد، اما دردی ندارد. اغلب این احساس همانند کشیده شدن لباس توصیف می‌شود. نباید ناحیه کاملاً بی‌حس باشد؛ اگر به جای رگ عصبی دستکاری شود، فرد درد تیزی حس خواهد کرد و می‌تواند به جراح بگوید.

با این کار می‌توان از آسیب‌ عصبی که در برخی از بیمارانی که با بیهوشی عمومی، اپیدورال، اسپاینال یا تزریق آرامبخش جراحی واریس انجام می‌دهند دیده می‌شود جلوگیری کرد.

بستن پوست

بعد از فلبکتومی سرپایی برش‌ها به قدری کوچک هستند که می‌توان آن‌ها را به کمک چسب مسدود کرد. قطعاً نیازی به بخیه نیست. بعد از 3 روز می‌توان این چسب‌ها را کند.

مراقبت‌های بعد از فلبکتومی واریس

مراقبت‌های بعد از فلبکتومی واریس

در روز جراحی ممکن است جای برش‌ها (اینسیژن‌ها) کمی درد داشته باشد. اگر درد داشتید داروهای مسکن بدون نیاز به نسخه مانند داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) مصرف کنید. داروهای دیگری که مصرف می‌کنید را به پزشکتان اطلاع دهید و از دستورات او درباره‌ی تغییرات مصرف داروها پیروی کنید.

دوران نقاهت این درمان نسبتاً کوتاه است و اکثر بیماران بعد از 3 الی 4 هفته بهبود می‌یابند. درمان شما ممکن است شامل استفاده از جوراب فشاری (جوراب واریس) نیز باشد، که کمک می‌کند تا خون به سمت رگ‌های سالم جریان پیدا کند، تورم کاهش یابد و بهبودی سریع‌تر حاصل شود. باید به مدت 2 تا 3 هفته بعد از این عمل از جوراب یا پانسمان فشاری استفاده شود.

ممکن است به شما دستوراتی داده شود تا در دوران نقاهت از آن‌ها پیروی کنید که عبارتند از: دستوراتی درباره‌ی بهترین حالت خوابیدن، نحوه‌ی تمیز کردن محل برش و زمان استفاده از یخ. اکثر بیماران بعد از 24 الی 48 ساعت از عمل بهبود می‌یابند و می‌توانند فعالیت‌های روزمره‌ی خود از جمله کارشان را شروع کنند. اگر کاری دارید که فعالیت بدنی زیادی لازم دارد یا باید مدت زیادی سرپا بایستید، از پزشکتان بپرسید که چه وقت می‌توانید کارتان را شروع کنید.

فلبکتومی واریس چقدر ماندگاری دارد؟

ماندگاری فلبکتومی واریس

نتایج این درمان باید دائمی باشد. دلیل ماندگاری این درمان این است که رگ واریسی کاملاً خارج شده است و نمی‌تواند مجدداً رشد کند. با این حال خارج کردن یک رگ واریسی باعث برطرف شدن احتمال ایجاد یک رگ واریسی دیگر نمی‌شود، در نتیجه، نتایج این درمان تا زمانی که مجدداً به واریس مبتلا نشوید ماندگار خواهد بود.

عوارض فلبکتومی واریس

اکثر موارد فلبکتومی آمبولاتوری به خاطر درصد بالای موفقیت این عمل، موفقیت‌آمیز هستند. با این حال چون این عمل میکروسرجری محسوب می‌شود، ممکن است برخی افراد دچار عوارض جانبی شوند. این عوارض معمولاً حدود 1 الی 3 هفته بعد از درمان برطرف می‌شوند. همچنین ممکن است برخی از افراد در ناحیه‌ی درمان شده درد و ناراحتی داشته باشند؛ اما می‌توان با مصرف داروهای مسکن بدون نسخه این درد را تسکین بخشید.

مشکلات زیر بسیار نادر هستند:

  • عفونت محل برش
  • تغییر رنگ دائمی پوست محلی که رگ واریسی از آن خارج شده است.
  • خونریزی
  • کبودی زیاد یا تجمع خون در زیر پوست
  • بی‌حسی یا گزگزی که بیش از چند روز ادامه داشته باشد.

اگر هر یک از این علائم را داشتید با ما تماس بگیرید.

هزینه‌ی فرآیند فلبکتومی واریس چقدر است؟

این موضوع بسته به شدت گسترش واریس شما، محل کلینیک، تخصص پزشک و درمان‌های مکمل بستگی دارد و رقم آن می‌تواند متغیر باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره می‌توانید با شماره تلفن‌های ما در تماس باشید.

نتیجه‌گیری

دوست داشتن ظاهر پاها بدون توجه به لباسی که پوشیده‌اید می‌تواند تأثیر بسزایی در افزایش اعتماد به نفس شما داشته باشد. با این حال فقط جنبه‌ زیبایی آن اهمیت ندارد و سلامت شما نیز مهم است. احتمال اینکه فلبکتومی بتواند در مواردی که رگ‌های پا به درستی کار نمی‌کنند، رگ‌های واریسی را درمان کند کم است. ما از بیمارمان به خوبی مراقبت می‌کنیم و او را با حوصله درمان می‌کنیم. همین امروز برای مشاوره نوبت بگیرید تا با روش‌های ما برای از بین بردن رگ‌های واریسی آشنا شوید.

سؤالات متداول

آیا فلبکتومی واریس روش امنی است؟

معمولاً فلبکتومی خطری ندارد. خطرات احتمالی عبارتند از: تغییر رنگ موقتی پوست، عفونت، درد و رگ‌های عنکبوتی قرمز ریز.

چند بار نیاز به عمل فلبکتومی سرپایی خواهید داشت؟

معمولاً یک جلسه فلبکتومی برای درمان واریس پاها کافی است، یعنی نیازی به درمان ترمیمی برای رگ‌هایی که خارج شده‌اند ندارید. با این حال اگر در آینده مجدداً به واریس مبتلا شوید، باید این درمان را تکرار کنید.

آیا فلبکتومی عمل سنگینی است؟

خیر. یک عمل کم تهاجمی است.

فلبکتومی چقدر درد دارد؟

قبل از شروع جراحی، پزشک داروی بی‌حسی را به داخل پوست تزریق می‌کند. معمولاً بیماران در طول جراحی درد و ناراحتی احساس نمی‌کنند.

بعد از فلبکتومی چقدر درد خواهیم داشت؟

کمی درد خواهد داشت، اما باید طی یک هفته بهبود یابد.

آیا ممکن است فلبکتومی باعث آسیب عصبی شود؟

بررسی‌های ما نشان داده که ممکن است در اثر تروما در فلبکتومی آسیب عصبی ایجاد شود؛ با این حال عوارض مزمن این روش نادر هستند. احتمال آسیب عصبی در این روش می‌تواند به اندازه‌ی استریپینگ مچ پا باشد. (منبع)

بعد از فلبکتومی چطور باید خوابید؟

در هفته‌ی اول بعد از عمل باید در زمان خوابیدن پاهایتان را بالاتر از سطح قلبتان قرار دهید.

آیا رگ بعد از خارج شدن مجدداً رشد خواهد کرد؟

رگ اندام بدن محسوب نمی‌شود. آن‌ها قسمتی از بافت پیوندی بدن هستند و بعد از آسیب رشد خواهند کرد.

آیا بعد از فلبکتومی می‌توان رانندگی کرد؟

نیازی به اعمال محدودیت برای انجام فعالیت‌های ضروری نیست.

مقالات مرتبط

نوبت دهی و تماس
× مشاوره در واتس اپ